Pompa powietrzna wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu (dolne źródło ciepła), aby następnie oddać ją wodzie krążącej w instalacji grzewczej (górne źródło).
Montaż jest dużo prostszy, a przez to tańszy od pozostałych rodzajów pomp czerpiących ciepło z gruntu lub wody. Inwestor nie musi bowiem ponosić kosztów związanych z układaniem rur kolektora poziomego lub pionowego, koszt inwestycji pomniejszony jest również o wiercenie studni.
Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć na rynku pompę powietrzną, która w naszym klimacie miałaby pełnić funkcję jedynego źródła ogrzewania budynku, jednakże w ostatnich latach, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii stało się to możliwe.
Wartością dodaną w przypadku montażu pompy ciepła typu powietrze/woda jest pełen komfort cieplny w budynku, ze względu na to, iż oprócz ogrzewania i produkcji ciepłej wody, pompa ciepła może również chłodzić pomieszczenia w okresie letnim.
Co istotne pompę można łączyć z dodatkowymi źródłami ciepła, jak np. istniejące kotły, kolektory słoneczne lub też istniejący ogrzewacz wody, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania dodatkowej energii cieplnej.